Skip to content

Tuntud inimesed kõnelevad looduslikest pühapaikadest

Äsja valminud lühifilmide sarjas kõnelevad looduslikest pühapaikade tähendusest, väärtusest ja ohustatusest muusik Tõnis Mägi, kirjanik Kristiina Ehin, maailmameister Gerd Kanter, kirikuõpetaja ja omavalitsuse juht Tanel Ots, rahvusvaheline ärimees Sonni Aswani ja näitleja Mari-Liis Lill.

Kuuest 5-minutilisest lühifilmist  koosneva sarja „Eesti looduslikud pühapaigad“ esilinastus toimub reedel, 10.04. kell 18 Tartus Jakobi 2 õppehoone ringauditooriumis. Kõik huvilised on oodatud, sissepääs tasuta.

Eesti Televisioon näitab filme alates 11. aprillist kuni 1. maini. Esimesed kolm filmi lähevad eetrisse enne Maahommiku saadet algusega kell 9.55.

Looduslikud pühapaigad on eesti kultuuri ja maastiku lahutamatu osa. Hiied on andnud aastasadade jooksul inimestele turvatunnet, lootust, abi ja rahu. Mitmed tuntud loodusturismi objektid on tegelikult muistsed pühapaigad. Sealne loodus – allikad, kivid, puud ja maa – on püha ja elus.

Enamikku pühapaiku ja nende lugusid teavad vaid taludeaegse põlvkonna inimesed, keda ei ole jäänud palju. Selle põlvkonna kadudes paljud pühapaigad ununevad, sest pärimus ei kandu enam edasi. Pärimust kogudes ja edasi andes aitame hoida neid erilisi paiku ning sidet oma kultuuriga. Kui unustame hiied, kaotame sideme oma maaga.

Filmid on jäädvustatud Ida-Virumaa Jõhvi valla Tammiku hiies, Rapla maakonna Kehtna valla Paluküla Hiiemäel, Lääne maakonna Vana-Vigala hiies, Harju maakonna Saku valla Tõdva Animäel ja Silmaallikal, Põlva maakonna Taevaskojas ning Harju maakonna Pärispea Hooneteperi hiies.

Filmide režissöör on Anna Hints, produtsent Kadriann Kibus, operaator Ants Tammik.

Filmides kasutatud muusika: “H2O”, ansambel Eeter.

Filmisarja algatas Tartu Ülikooli arheoloogia instituudi arheoloogia kabinet. Sarja valmistas Vesilind OÜ ning see valmis ENPI Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programmi projekti “Arheoloogia, võim, ühiskond” kaasrahastamisel.

Sarja valmimisele aitasid kaasa Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus, Hiite Maja SA ning Muinsuskaitseamet.

Lähem teave: Heiki Valk, Tartu Ülikooli arheoloogia instituudi arheoloogia kabineti juhataja, tel 58451490, heiki.valk@ut.ee.

————————————–

Ahto Kaasik
TÜ looduslike pühapaikade keskus

[button style=”btn-default btn-lg” icon=”glyphicon glyphicon-film” align=”left” iconcolor=”#81d742″ type=”link” target=”false” title=”VAATA FILMILÕIKE” link=”https://hiiepaik.ee/vaata/filmid-videod/”]