Tänavuse Hiite kuvavõistluse Uurali rahvaste 300 euro suuruse auhinna võitis Natalya Onishenko kuva, millel on jäädvustatud manside püha mäe kivisambad. Pildi allkirjas seisab: „Man-Pupu-Nyori mäel, mille nimi tähendab mansi keeles „väike jumalakujude mägi“ asub seitse püha kivisammast. Neid tuntakse ka kui Seitsme Tugeva Mehe kaljurivi ning Komi Vabariigi sambaid. Komi keeles tähendab nende nimetus „Jumalakujude mäge“. Põliselanike jaoks on need pühad ning nende otsa ronimine on keelatud.“
Hindamiskogu liige Rainer Kuuba kirjeldas võidukuva: “Need kivisambad on väga võimsad maamärgid ja neid on pildistatud väga palju. Kuid sellel pildil loovad värvid ja varjud “vau” efekti, mida varem pole näinud. Pildistatud on vastu valgust ja kivisammaste varjud langevad mööda mäekülge vaataja suunas. Samal ajal tunduvad kivisambad metsa kohal hõljuvat. Ühest küljest meeletult massiivne, teisest küljest õrn-õhuline.”
Natalya Onishenko käis 24.11 Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimunud Hiie väe sündmusel auhinda vastu võtmas. Teda küsitles Ahto Kaasik.
Võitsite tänavusel Hiite kuvavõistlusel Uurali rahvaste auhinna imelise pildiga Man-Pupu-Nyori mäe kivisammastest. Osalesite kuvavõistlusel esimest korda, kuidas sellest teada saite?
Lugesin Hiite kuvavõistlusest veebilehelt, mis tutvustab erinevaid fotokonkursse, kui ma ei eksi, siis see oli: vsekonkursy.ru
Olen elukutseline fotograaf ja töötan Peterburi kalendrikirjastuses KalendArt fotograafi ja toimetajana, samuti olen Rossiskaja Gazeta fotokorrespondent.
Kas olete looduslike pühapaikadega ka varem tegelenud?
Otseselt pühapaikadega ei ole ma tegelenud, kuid aeg-ajalt sinna ikka satun. Armastan väga reisida ja pildistada kauneid ja erilisi kohti nagu näiteks Baikali Shamaanikalju, Helesinised järved Kaasani lähedal, Permi krais asuv Kivilinn, Erkusei mägi Põhja-Uuralites ja muidugi Man-Pupu-Nyori kuulsad kivisambad.
Millise mulje jättis teile võidupildil jäädvustatud Man-Pupu-Nyori mägi?
Manpupunerile jõudmiseks tuli varuda kannatust. Looduskaitseala kordonis pidin mitu päeva ootama, kuni lumetorm lõpeb ning seejärel tuli inimtühjas piirkonnas otsida kinnimattunud teed. Kordonist mäeni viiva 40 km pikkuse tee läbimiseks kulus meil peaaegu kogu päev. Kohale jõudes lõõtsus tugev tuul ja madalate pilvede alt paistsid vaevu viimased päikesekiired. Kuid tunne oli peale rasket teed sellisesse paika jõudes imeline. Paiga karm ilu polnud üksnes nähtav, vaid lausa tunnetatav. Kõrgendikul pole ei puud ega põõsakest, ulub tuul ja vaid hiiglaslikud neljakümne meetri kõrgused sünged kivisambad seisavad tumeda taeva taustal. See jättis kustumatu mulje. Tahan väga sinna tagasi minna.
–
Natalya Onishenko saatis võistlusele kokku kuus kuva: Man-Pupu-Nyori mäest kolm ja Baikali Shamaanikaljust kolm kuva. Neid ja teisi võistlusel osalenud töid saab vaadata võistluse lehel: https://www.maavald.ee/kuvavoistlus-2018