Skip to content

Hiiesõbralikud tegemised saavad tänatud

Hiite Maja sihtasutus tunnustab  eeloleval laupäeval Tartus toimuval tänusündmusel 12 isikut – eraisikuid, kogukonda, ettevõtet, asutust ja lauluseltsi – kes on paistnud silma hiiesõbralike tegudega.

Tunnustatavate ettevõtmiste hulgas on viie pühapaiga hoidmine, hiite kuvavõistluse jt hiiesõbralike ettevõtmiste toetamine ning pühapaikade pärimuste talletamine ja tutvustamine.

Tunnustatavate hulgas on Viljandimaa Vanamõisa kogukond, keda tänatakse Tammemäe hiie hoidmise eest. Maanteeameti projektijuhti Siim Remmelgast ja metsatöölist Erki Piiri tänatakse Põlva maakonna ristipuude hoidmise eest ning loodusfotograaf Arne Aderit kümne aasta jooksul ühiskondlikus korras hiite fotovõistluse hindamiskogus osalemise eest. Kõigi tunnustatavatega saab tutvuda allpool.

Hiiesõbralike tegude tunnustamisega soovib Hiite Maja väärtustada pühapaikade hoidjaid ning aidata kaasa looduslike pühapaikadega seotud loodus- ja kultuuripärandi edasikestmisele.

Tänukirjad antakse üle eeloleval laupäeval, 2.12. kl 13 Tartus Eesti Rahva Muuseumi Jakob Hurda saalis toimuval Hiie väe tänusündmusel. Samas autasustatakse hiite kuvavõistluse võitjaid ning kuulutatakse välja aasta Hiie sõber. Rahvamuusikat esitab Mooste Rahvamuusikakool ning laulu lööb Arhailise meestelaulu rühm LÜÜ TÜRR.

Hiie väe sündmus on pühapaikade uurijate, väärtustajate ja hoidjate pidulik aastasündmus, mida korraldavad kümnendat aastat järjest Hiite Maja SA, Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda ning Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus. Sündmus on avalik, kõik huvilised on teretulnud ja sissepääs tasuta.

Hiiesõbralikud tegemised 2017

 1. Ülle Parm jt Tammemäe eestkostjad

Viljandimaa Viljandi kihelkonna Vanamõisa Tammemäe hoidmise eest.

 1. Silver Hüdsi

Setomaa Tsätski nulga Kolossova küla Jumalamäe hoidmise eest

 1. Val Rajasaar

Harjumaa Keila kihelkonna Muraste hiie hoidmise eest

 1. Arne Ader

Vabatahtliku töö eest Hiite kuvavõistluse hindamiskogus aastatel 2008-2017.

 1. Epp Margna

Vabatahtliku töö eest Hiite kuvavõistluse hindamiskogus aastatel 2010-2017.

 1. Helen Arusoo

Vabatahtliku töö eest Hiite kuvavõistluse hindamiskogus aastatel 2012-2017.

 1. Vello Leitham

Hiite kuvavõistluse toetamise eest aastatel 2008-2017.

 1. LüüTürr

Vägeva, kõlava ja ilusa abi eest Hiie väe sündmusel, samuti hiiesündmustel Tammealusel, Palukülas, Jägalas, RR loodusõhtul jm aastatel 2013-2017.

 1. Kirjastus Pegasus

Looduslikke pühapaiku tutvustavate raamatute Põlised pühapaigad ja Pühapaikade teejuht kirjastamise ning Hiite kuvavõistluse toetamise eest 2016. ja 2017. Aastal.

 1. Jaan Holm

Jämaja ja Kihelkonna khk pühapaikade pärimuse talletamise ja edasiandmise eest.

 1. Erki Piir

Ristipuude hoidmise eest metsatööl Põlvamaal Eostes ja Liival.

 1. Siim Remmelgas, Maanteeamet

Ristipuude hoidmise eest maantee ehitustöödel Põlvamaal Liival.
Aastatel 2010-2016 on tunnustuse pälvinud 56 hiiesõbralikku tegu:

http://hiis.ee/files/Hiies6bralikud-2010-2016.pdf

Sündmust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fondi Aleksander Heintalu ja Elo Liivi Fond, Kehrwieder, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Võro Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Tihuse hobuturismitalu, Eesti Folkloorinõukogu, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Viru Folk, Roheliste Rattaretk, Looduse aasta foto, Muraste Looduskool, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Mooska talu, Tagavälja talu, SA Kalevipoja Koda, Eesti Trükimuuseum, Siniallika trahter, kirjastus Pegasus, Maarja looduskosmeetika, Marit Õunapuu keraamika  ning meestelauluselts LÜÜ-TÜRR.